Skip Navigation | Using this site

2016 Results

Search:

Place Bib Name Gender AG Club Time
10km Nordic Walk
1. 1145 Matthew Gibbs m Male 40-44 Nordic Walking Preston 1:13:17
2. 1136 Bartosz Piotrowicz m Male 30-34 Fylde Nordic walking 1:15:35
3. 1135 Neil Bray m Male 35-39 Stafford 1:16:45
4. 1137 Ewa Piotrowicz f Female 30-34 Lytham St annes 1:17:19
5. 1129 Philip Astley-Jones m Male 55-59 Lytham St Anne’s Nordic walking 1:20:55
6. 1030 Paula Waring f Female 50-54 Walk2fitness 1:22:15
7. 1130 Isabel Marsters f Female 55-59 Lytham St Anne’s Nordic walking 1:23:08
8. 1111 Rob Nicholls m Male 55-59 Wilmslow 1:24:34
9. 1027 Nicola Sproson f Female 45-49 Nics Nordic Walks 1:24:46
10. 1033 Bruce Dewdney m Male 65-69 Runcorn 1:25:52
11. 1052 Michael Dower m Male 55-59 Chichester Nordic Walking 1:27:02
12. 1077 Mark Quigley m Male 45-49 Nordic Walking Saddleworth 1:28:25
13. 1132 Dave Davenport m Male 50-54 Cheshire 1:29:18
14. 1138 Fernley Flintoff m Male 65-69 Lytham St Anne’s Nordic walking 1:29:36
15. 1031 Sarah Tomkins f Female 60-64 NWUK 1:30:33
16. 1126 Rosalind Ridings f Female 55-59 Lytham St Annes 1:30:50
17. 1032 Sue Livock f Female 60-64 NWUK 1:31:00
18. 1042 Elizabeth kerley f Female 55-59 Helsby 1:32:48
19. 1076 Joanne Slater f Female 45-49 Nordic Walking Saddleworth 1:33:04
20. 1108 Christine Cutts f Female 65-69 Thornton Cleveleys 1:34:47
21. 1011 Liz Wilding f Female 40-44 Stockport 1:34:57
22. 1146 Jackie Reid f 1:34:59
23. 1070 Amanda Collier-Hyde f Female 50-54 Nordic Walking Saddleworth 1:35:07
24. 1015 kay mcgovern f Female 45-49 Preston 1:35:19
25. 1128 Yvonne Astley-Jones f Female 55-59 Lytham St Anne’s Nordic walking 1:35:35
26. 1107 stewart newell m Male 65-69 1:35:36
27. 1110 Teresa Walker f Female 50-54 Saddlworth Nordic Walking 1:35:36
28. 1018 John Hare m Male 65-69 TEAM NWUK 1:36:11
29. 1142 Clare Houlihan f Female 50-54 Windermere 1:36:19
30. 1071 Amanda Longden f Female 50-54 Nordic Walking Saddleworth 1:36:22
31. 1051 Karen Dower f Female 55-59 Chichester Nordic Walking 1:37:39
32. 1061 Suzanne Feavers f Female 40-44 TEAM NWUK 1:37:50
33. 72 Christine Fildes f Female 55-59 Nics Nordic Walks 1:37:51
34. 1060 Jason Feavers m Male 40-44 TEAM NWUK 1:37:52
35. 1124 Martin Christie m Male 40-44 Nordic Walking UK 1:37:52
36. 1073 Clare Jackson f Female 45-49 Nordic Walking Saddleworth 1:38:18
37. 1143 Kate Potter f Female 50-54 Team Coreconcept 1:38:33
38. 1120 Kate Potter f Female 50-54 Derby 1:38:34
39. 1122 Anna chantrey f Female 45-49 Team Coreconcept 1:38:34
40. 1098 Sylvia May f Female 55-59 Nordic Walking Uk 1:39:21
41. 1056 Chrissie Farrant f Female 50-54 1:39:31
42. 1066 jane reeds f Female 70+ Scopwick 1:39:33
43. 1055 Gabriella Spedding f Female 45-49 Loose Moose Nordic Walking 1:39:34
44. 1062 Kay Woollas f Female 50-54 Loose Moose Nordic Walking 1:39:35
45. 1125 Ann Smith f Female 50-54 Cleveleys 1:40:14
46. 1127 David Deaville m Male 70+ Chorley Lancs 1:41:15
47. 1091 Tracy Etherington f Female 45-49 Preston 1:41:16
48. 1092 Steven Etherington m Male 45-49 Preston 1:41:16
49. 1049 susan ledwith f Female 55-59 Rothwell Nordic Walking Club 1:41:18
50. 1048 Dorothy Kitching f Female 60-64 Rothwell Nordic Walking Club 1:41:19
51. 1063 Jenny McKay f Female 45-49 1:41:58
52. 1035 Linda Pannell f Female 60-64 Sheffield 1:42:38
53. 1034 Jennie Beck f Female 50-54 1:42:38
54. 1144 Lenka Gibbs f Female 40-44 Nordic Walking Preston 1:43:04
55. 1075 Jane Lees f Female 35-39 Nordic Walking Saddleworth 1:43:10
56. 1078 Stephanie Banks f Female 60-64 Nordic Walking Saddleworth 1:43:43
57. 1040 Joanna Parkins f Female 45-49 1:43:45
58. 1041 Meryll Hunter f Female 45-49 1:43:45
59. 1096 Irene Brown f Female 50-54 Nordic Walking Preston 1:44:48
60. 1081 Susan Fenton f Female 60-64 Nordic Walking Saddleworth 1:46:01
61. 1064 John Swash m Male 60-64 Frodsham 1:46:36
62. 1141 ange jeffrey f Female 55-59 1:47:09
63. 1074 Fiona Partington f Female 60-64 Nordic Walking Saddleworth 1:47:15
64. 1117 Bryan Nicholson m Male 60-64 1:47:28
65. 1082 Jaqui Madden f Female 55-59 Nordic Walking Saddleworth 1:48:58
66. 1094 Mark Ghee m Male 50-54 Lytham St. Annes 1:49:00
67. 1095 Dawn Ghee f Female 50-54 Lytham St. Annes 1:49:01
68. 1028 Alan Bottomley m Male 65-69 Stockport 1:49:09
69. 1037 Liz Kent f Female 60-64 Chichester 1:49:43
70. 1029 Gay Grimwood f Female 55-59 Nordic Walking UK 1:49:43
71. 1058 Tracey Flitcroft f Female 50-54 Chichester 1:49:44
72. 1131 Liz Haworth f Female 55-59 Leyland 1:50:30
73. 1123 Jacky Brown f Female 60-64 Ashbourne 1:50:58
74. 1118 Samantha Armstrong f Female 50-54 Team Coreconcept 1:50:58
75. 1121 Pam Wowk f Female 60-64 Team Coreconcept 1:50:58
76. 1104 Jill Kirkman f Female 50-54 NWUK 1:53:20
77. 1065 Swash Gill f Female 60-64 Frodsham 1:53:39
78. 1140 vicki hanley f Female 45-49 Nordic Walking Preston 1:53:57
79. 1134 Jill Metcalfe f Female 55-59 ChesterPhysioPilates 1:54:32
80. 1133 Heather Shilliday f Female 55-59 ChesterPhysioPilates 1:54:33
81. 1097 Christine Lomas f Female 55-59 Nordic Walking Preston 1:56:42
82. 1044 David Bowker m Male 70+ 1:57:21
83. 1016 Gillian Richardson f Female 45-49 Kilbarchan 1:57:23
84. 1017 Kathleen Brown f Female 50-54 Tayport 1:57:24
85. 1079 Wendy Rodes f Female 55-59 Nordic Walking Saddleworth 1:57:28
86. 1014 Ian Holloway m Male 70+ Whitley Bay 1:58:37
87. 1043 Carol Bowker f Female 70+ 1:58:55
88. 1109 John Kenning m Male 70+ Lytham St Anne’s Nordic walking 1:59:15
89. 1045 Gonnie Rutten f Female 55-59 Rothwell Nordic Walking Club 2:00:04
90. 1050 Michael Kaye m Male 65-69 Rothwell Nordic Walking Club 2:00:05
91. 1039 Gail Cooper f Female 55-59 Rothwell Nordic Walking Club 2:01:36
92. 1059 Mary Rossiter f Female 60-64 Rothwell Nordic Walking Club 2:01:40
93. 1084 Sue Holt f Female 60-64 Nordic Walking Saddleworth 2:02:01
94. 1069 Alison Hulston f Female 50-54 Nordic Walking Saddleworth 2:02:01
95. 1047 Kate Foley f Female 55-59 Rothwell Nordic Walking Club 2:03:00
96. 1046 Janet Donnelly f Female 65-69 Leeds 2:03:01
97. 1021 Sandra Henderson f Female 55-59 TEAM NWUK 2:03:26
98. 1025 Linda White f Female 55-59 TEAM NWUK 2:03:28
99. 1023 Mandy Miller f Female 50-54 TEAM NWUK 2:03:30
100. 1026 Sue Spence f Female 60-64 TEAM NWUK 2:03:31
101. 1113 Abigail Joynes f Female 40-44 2:03:33
102. 1116 Ruth Warwick f Female 50-54 NWUK 2:03:34
103. 1068 Caroline Fisher f Female 45-49 Nordic Walking Saddleworth 2:03:34
104. 1080 Gillian Moorhouse f Female 45-49 Nordic Walking Saddleworth 2:03:34
105. 1102 Sally Kingsbury f Female 55-59 Chichester 2:07:18
106. 1057 Helen Carter f Female 50-54 Chichester Nordic Walking 2:07:23
107. 1022 Caryn Reavy f Female 50-54 TEAM NWUK 2:11:23
108. 1020 Dawn Bradley f Female 65-69 TEAM NWUK 2:11:23
109. 1019 Lesley Julian f Female 60-64 TEAM NWUK 2:11:23
110. 1024 Mandy Baron f Female 55-59 TEAM NWUK 2:11:24
111. 1103 Jacqueline tame f Female 55-59 2:13:18
112. 1038 Jill Bayliss f Female 55-59 Chichester Nordic Walking 2:15:59
113. 1099 Cathy Holder f Female 65-69 Nordic Walking Preston 2:17:48
114. 1100 Lynda Booth f Female 60-64 Nordic Walking Preston 2:17:49
115. 1089 Dorothy Christie f Female 50-54 Edinburgh 2:31:31
116. 1093 Caroline Casey f Female 50-54 Nordic Walking Edinburgh 2:31:39
117. 1087 Iain Walker m Male 60-64 Edinburgh 2:31:40
118. 1088 Olwyn Alexander f Female 60-64 Nordic Walking Edinburgh 2:47:36
119. 1086 Debbie McMillan m Male 50-54 Edinburgh 2:47:36
120. 1085 Trevor Jones m Male 55-59 Edinburgh 2:47:37
17km Trail Run
1. 687 Phil Waite m Male 25-29 Barrow Striders 1:03:53
2. 618 Sarah Howard f Female 25-29 Liverpool Harriers and AC 1:12:58
3. 530 Daniel Stephen m Male 40-44 Newark 1:14:34
4. 608 Andrew Meskimmon m Male 50-54 Dewsbury Road Runners 1:15:16
5. 505 Alex Roberts m Male 30-34 Ellenborough AC 1:15:33
6. 676 Alex Roberts m Male 30-34 Ellenborough AC 1:15:35
7. 715 Sean Exley m Male 25-29 Cumberland AC 1:16:41
8. 529 Nick Wright m Male 40-44 Newark 1:17:14
9. 695 Jason Barlow m Male 45-49 Weshamroadrunners 1:18:29
10. 719 Kate Morris f Female 50-54 1:20:09
11. 642 James Baron m Male 45-49 Helm Hill 1:20:41
12. 659 David Lawson m Male 45-49 Carlisle 1:20:42
13. 634 Simon Jackson m Male 40-44 Keswick AC 1:20:45
14. 653 steve myerscough m Male 40-44 Wesham road runners 1:21:51
15. 541 Darren Horobin m Male 40-44 Hemsworth 1:23:21
16. 707 Ian Stainthorpe m Male 55-59 Northern Masters AC 1:23:53
17. 510 Simon Bennett m Male 55-59 Ackworth Road Runners 1:24:10
18. 523 Fiona Halls f Female 40-44 Saffron Striders 1:24:20
19. 586 Roberto Raso m Male 50-54 Manchester Frontrunners 1:24:32
20. 574 Tony Hesketh m Male 65-69 Horwich RMI Harriers 1:24:42
21. 669 Chris Wear m Male 40-44 Cumberland AC 1:25:09
22. 610 Lucy Stobbart f Female 30-34 Cumberland AC 1:25:10
23. 661 John Collier m Male 60-64 Wesham road runners 1:25:15
24. 697 Ian Bond m Male 50-54 1:26:02
25. 699 Tim Rowe m Male 45-49 Casterton 1:26:05
26. 556 Christopher Ross m Male 50-54 stafford harriers 1:26:10
27. 720 Craig Dring m Male 50-54 Keswick AC 1:26:57
28. 705 Mike Innerdale m Male 45-49 Appleby 1:27:11
29. 673 Peter Bennett m Male 45-49 Cumberland AC 1:27:20
30. 691 Lee Sice m Male 40-44 Cumberland AC 1:27:55
31. 585 Ben Rogerson m Male 40-44 Bradford on Avon 1:28:16
32. 524 Jon Hawker m Male 50-54 Delamere Spartans 1:28:43
33. 563 Patrick Wardle m Male 30-34 Skipton AC 1:29:48
34. 637 Heather Beattie f Female 30-34 Royal Air Force/Ryston Runners AC 1:29:48
35. 548 Kevin Tucker m Male 25-29 1:29:53
36. 528 David Lewis m Male 50-54 Dwygyfylchi Rebels 1:30:23
37. 708 Alex Snaith m Male 30-34 Kendal 1:31:43
38. 567 Anja Coulthard f Female 35-39 Keswick AC 1:32:08
39. 607 Stephen Kirkpatrick m Male 40-44 Branthwaite 1:32:31
40. 648 philip meloy m Male 40-44 Cumberland AC 1:32:53
41. 549 Hannah Biddel f Female 35-39 Birmingham 1:33:12
42. 626 Steve Leahy m Male 30-34 Kendal 1:34:10
43. 558 Steve Denniss m Male 25-29 Ackworth Road Runners 1:34:23
44. 717 Juliet May f Female 20-24 Barracuda Tri Club 1:34:24
45. 680 Andrew Bourne m Male 45-49 Gosforth 1:34:52
46. 583 Derek Blount m Male 55-59 Helensburgh AAC 1:34:59
47. 535 Nico Gibert m Male 40-44 Manchester FrontRunners 1:35:04
48. 522 Sarah Rose f Female 40-44 Ackworth Road Runners 1:35:39
49. 594 adrian byrom m Male 50-54 ackworth 1:36:00
50. 619 Jen Milsom f Female 40-44 Cleveland Tri Club 1:36:12
51. 722 Joe Bagnall m Male 30-34 N T Staff 1:36:16
52. 718 Sam May m Male 15-19 Barracuda Tri Club 1:36:20
53. 716 Neil May m Male 55-59 Barracuda Tri Club 1:36:20
54. 690 michael mcshane m Male 55-59 Blackpool 1:36:50
55. 612 Steve Moss m Male 55-59 Teesdale AC 1:36:52
56. 570 Chris Thompson m Male 25-29 South Milford 1:37:56
57. 616 Suzanne McArdle f Female 35-39 CARLISLE 1:38:22
58. 655 Scott Barlow m Male 25-29 Wigan 1:38:37
59. 650 Andy Sharpe m Male 30-34 St Helens Striders 1:38:37
60. 568 Leila Todhunter f Female 30-34 1:39:24
61. 584 Stuart Asprey m Male 50-54 1:40:19
62. 571 Jon Rogerson m Male 30-34 Leamington Spa 1:40:20
63. 663 Gillian Baxter f Female 55-59 Cumberland AC 1:40:41
64. 597 Richard Jewell m Male 40-44 Cumberland AC 1:40:59
65. 681 Russell Mabbett m Male 50-54 Wesham road runners 1:41:32
66. 647 Stuart Buchanan m Male 55-59 Cumberland AC 1:41:53
67. 702 Phill Berry m Male 35-39 Chorley 1:42:32
68. 589 Christopher Moss m Male 50-54 Wesham road runners 1:43:26
69. 632 Michelle Partington f Female 45-49 Astley 1:43:37
70. 565 Joanna Lord f Female 45-49 1:43:39
71. 580 Stuart Hardcastle m Male 60-64 Swaledale Runners 1:44:24
72. 666 Cath Musetti f Female 50-54 Ambleside 1:44:49
73. 679 Helen Walker f Female 45-49 1:45:11
74. 703 Thomas Johnson m Male 25-29 Total Racing International 1:45:20
75. 704 Jason Wilson m Male 25-29 Norwich 1:45:21
76. 685 Joanne Percival f Female 40-44 Hardly AC 1:45:58
77. 667 Tracy Franks f Female 30-34 1:46:15
78. 561 Donna Bailey f Female 35-39 Ackworth Road Runners 1:46:19
79. 636 Joe Bentley m Male 45-49 Leeds 1:46:39
80. 706 jennifer salt f Female 40-44 Wesham road runners 1:46:42
81. 519 Karen Gregory f Female 50-54 Tickhill Running Club 1:46:47
82. 664 John Moran m Male 35-39 Ackworth Road Runners 1:46:52
83. 540 Terry Sinar m Male 50-54 Ackworth Road Runners 1:47:03
84. 635 Terry Connell m Male 45-49 Wigan 1:47:51
85. 546 Renata Ruszkiewicz f Female 50-54 London 1:47:52
86. 649 Kate Wilson f Female 40-44 Kendal 1:48:06
87. 588 Matt Rogerson m Male 35-39 Lichfield 1:48:21
88. 596 Suzanne Tweddle f Female 40-44 Teesdale Athletics Club 1:48:29
89. 525 Nicky Jeffrey f Female 50-54 Tynedale Harriers 1:49:09
90. 504 Cathy Robertson f Female 50-54 Bromborough 1:49:24
91. 709 Guy Malam m Male 50-54 Ackworth Road Runners 1:49:34
92. 521 anne Coghlan f Female 45-49 stafford 1:49:58
93. 501 Patrick Duff m Male 65-69 Edinburgh 1:50:15
94. 577 Robert Cranston m Male 50-54 Teviotdale Harriers 1:50:34
95. 590 Gail Hutchinson f Female 40-44 Teesdale AC 1:50:45
96. 721 Steve Slaney m Male 45-49 1:50:46
97. 672 Brian Hanley m Male 50-54 Red Rose Road Runners 1:51:08
98. 553 David Cooper m Male 55-59 Ackworth Road Runners 1:51:31
99. 700 Eddie Smith m Male 60-64 Stafford harriers 1:51:37
100. 554 Paul Carter m Male 45-49 Wesham road runners 1:52:03
101. 651 David Ferrier m Male 55-59 Keswick Tri Club 1:52:21
102. 564 Andrew Nuut m Male 35-39 Ackworth 1:52:23
103. 694 alison hickie f Female 35-39 carlisle 1:52:34
104. 532 Bridget Broadhurst f Female 55-59 Tynedale Harriers 1:52:38
105. 617 Margaret Jarvis f Female 60-64 Okehampton Running Club 1:52:58
106. 657 Simon Penhall m Male 45-49 Whitley Bay 1:53:09
107. 622 Sarah Chaudhri f Female 50-54 Cumberland AC 1:53:40
108. 625 Rebecca Wilkinson f Female 25-29 Kendal 1:54:02
109. 692 Hayley Leece f Female 30-34 Ambleside 1:54:13
110. 604 Ian Verber m Male 65-69 Black Comb Runners 1:54:18
111. 559 Neil Baines m Male 30-34 Fleetwood 1:54:29
112. 600 Hannah Fay f Female 25-29 Keswick 1:54:54
113. 601 Michelle Ferry f Female 20-24 1:54:54
114. 587 Linda Rix f Female 50-54 Manchester Frontrunners 1:55:01
115. 627 Steve Perry m Male 60-64 Lancaster & Morecambe AC 1:55:24
116. 624 Zoe Hooton f Female 30-34 Lancaster & Morecambe AC 1:55:25
117. 696 Nicola Latimer f Female 45-49 Wigton Road Runners 1:55:33
118. 611 Robert McBretney m Male 40-44 Southport 1:56:08
119. 615 Tom Jackson m Male 15-19 Tunstall 1:56:31
120. 614 Chris Jackson m Male 45-49 Tunstall 1:56:32
121. 562 Anna Halstead f Female 35-39 Stocksfield Striders 1:56:47
122. 668 Andrea Fell f Female 40-44 Cumberland AC 1:56:58
123. 516 Isla Owen f Female 40-44 Wigan 1:57:15
124. 545 Johnathan Routledge m Male 50-54 Ackworth Road Runners 1:57:42
125. 536 kim firstbrook f Female 55-59 tynedale harriers 1:57:49
126. 593 nick bell m Male 55-59 CASTLEFORD 1:57:59
127. 560 Sam Richardson m Male 25-29 Thornton Cleveleys 1:58:03
128. 557 Helen Wainwright f Female 35-39 Ackworth Road Runners 1:58:08
129. 628 Ann-Marie Verner f Female 45-49 AMBLESIDE 1:58:22
130. 579 Christopher Taylor m Male 65-69 Ackworth Road Runners 1:58:41
131. 644 alan taylor m Male 45-49 Wesham road runners 1:59:27
132. 678 Donna Tindall f Female 45-49 1:59:47
133. 629 Rachel Gough f Female 45-49 Lancaster Women’s Running Group 1:59:57
134. 527 Lucia Ellman f Female 50-54 Tynedale Harriers 2:00:04
135. 602 Eleanor Sharpe f Female 30-34 Salford 2:00:22
136. 609 Rachel Morris f Female 30-34 Salford 2:00:23
137. 537 ANDREW TURNER m Male 35-39 Bolton 2:00:26
138. 693 Melanie Leece f Female 25-29 Hallthwaites 2:00:32
139. 508 George Wood m Male 65-69 Berkhamsted 2:01:19
140. 566 Nicola Henshaw f Female 40-44 Ackworth Road Runners 2:02:11
141. 713 Brenda Bagley f Female 60-64 Walney Wind Cheetahs 2:02:14
142. 533 carol morrison f Female 55-59 Thirsk & sowerby Harriers 2:02:59
143. 660 Rob Tidd m Male 55-59 Kendal 2:03:29
144. 674 Jackie Bennett f Female 40-44 Cumberland AC 2:03:37
145. 698 Amie Gowing f Female 30-34 Ackworth Road Runners 2:03:38
146. 689 Matthew Naylor m Male 35-39 Bolton 2:03:39
147. 688 Helen Naylor f Female 35-39 Bolton 2:03:40
148. 645 Stewart Haigh m Male 65-69 Ackworth Road Runners 2:03:44
149. 623 Deborah Redmond f Female 55-59 Cumberland AC 2:04:05
150. 711 Claire Clarke f Female 35-39 Lakeland Orienteering Club 2:04:10
151. 671 Julie Townsley f Female 35-39 St bees triers 2:04:16
152. 550 Karen Bennett f Female 45-49 Walney Wind Cheetahs 2:04:46
153. 551 Sharon Taylor f Female 50-54 Barrow 2:04:46
154. 710 Victoria Nicholson f Female 45-49 Ackworth Road Runners 2:05:00
155. 538 Emma Smith f Female 40-44 Ackworth Road Runners 2:05:43
156. 675 Carl Britton m Male 40-44 Ackworth Road Runners 2:05:43
157. 518 Carol Wells f Female 50-54 Tickhill 2:06:28
158. 591 Ken Bogle m Male 50-54 2:07:32
159. 514 Tim Owen m Male 45-49 Ackworth Road Runners 2:08:31
160. 520 Julie skidmore f Female 45-49 Tickhill Running Club 2:08:44
161. 605 Sharon Hannah f Female 45-49 Ambleside 2:09:59
162. 603 Elaine Espie f Female 50-54 2:09:59
163. 633 Tracey Lyon f Female 35-39 Newton le willows 2:10:18
164. 542 roy simpson m Male 60-64 Ackworth Road Runners 2:11:03
165. 701 Catherine Douglas f Female 50-54 Lancaster Women’s Running Group 2:11:36
166. 683 Jane Hunter f Female 55-59 Lancaster Women’s Running Group 2:11:36
167. 531 Andrew Waring m Male 55-59 2:11:56
168. 511 Donna Kemp f Female 30-34 Ackworth Road Runners 2:12:28
169. 526 Liz Foster f Female 55-59 Tynedale Harriers 2:12:34
170. 631 Deirdre Dobson f Female 45-49 2:12:35
171. 621 Lynne Higgs f Female 35-39 Ulverston 2:12:35
172. 509 Gill Harding f Female 55-59 Ackworth Road Runners 2:14:23
173. 515 scott barnes m Male 40-44 selby 2:15:55
174. 640 Denise Lowther f Female 45-49 Kendal 2:17:02
175. 643 Emma McColm f Female 40-44 Kendal 2:17:02
176. 641 Helen Pye f Female 45-49 10k running pals 2:17:02
177. 677 Katie Made f Female 30-34 2:18:08
178. 513 Melanie Owen f Female 40-44 Ackworth Road Runners 2:19:18
179. 592 amanda mckinnell f Female 60-64 Ackworth Road Runners 2:19:29
180. 652 Helen Rodan f Female 40-44 Wigan 2:21:50
181. 684 Darren MItchell m Male 45-49 2:22:45
182. 646 Glyn Woodward m Male 50-54 Burnage 2:29:29
183. 682 Jane Bailey f Female 25-29 Bury 2:31:44
184. 654 Sandra mcGugan f Female 40-44 Wigan 2:31:44
185. 552 Joanne Houghton f Female 50-54 Tickhill 2:40:29
186. 517 Louise Micklethwaite f Female 40-44 Doncaster 2:40:29
187. 598 Amy Micklethwaite f Female 30-34 Doncaster 2:40:29
10 km Trail Run
1. 108 Ross Armstrong m Male 25-29 Abbey Runners 0:40:17
2. 369 Sam Peach m Male 20-24 Generation Gallop 0:40:56
3. 201 Nick Peach m Male 55-59 Generation Gallop 0:41:10
4. 198 james warburton m Male 25-29 knaresborough 0:41:57
5. 83 Aidan Curley m Male 40-44 Abbey Runners 0:42:11
6. 298 Kamil Kolakowski m Male 30-34 Manchester 0:42:49
7. 268 David Collins m Male 55-59 Wigan and district harriers & AC 0:42:54
8. 156 Simon Jones m Male 20-24 Abbey Runners 0:42:55
9. 75 Mark Blackwell m Male 40-44 West Cumbria Tri 0:42:57
10. 87 Craig Kent m Male 25-29 Abbey Runners 0:43:14
11. 184 Dan Weatherill m Male 40-44 Whitley Bay 0:43:21
12. 102 Duncan Clark m Male 55-59 Abbey Runners 0:44:26
13. 250 William Swallow m Male 25-29 Generation Gallop 0:44:52
14. 337 Katie Savage f Female 25-29 Barrow Striders 0:45:44
15. 160 Jon Peach m Male 45-49 Marple Runners 0:45:45
16. 27 Bruce Hardy m Male 35-39 Derwent AC 0:45:49
17. 293 Peter Wood m Male 55-59 carnforth 0:45:59
18. 226 Marco Altribandi m Male 25-29 The Saints 0:46:10
19. 126 Stephen Greene m Male 30-34 Abbey Runners 0:46:11
20. 323 Piotr kaminski m Male 30-34 0:46:18
21. 398 Terry Anderson m Male 40-44 Ulverston 0:46:22
22. 269 Jayne Taylor f Female 55-59 Wigan and district harriers & AC 0:46:25
23. 313 Maxime Ballet m Male 25-29 Club Sportif Valromey Retord 0:46:30
24. 81 Mr Gould m Male 25-29 Chester 0:47:05
25. 10 Tod Coates m Male 45-49 Ambleside AC 0:47:16
26. 253 Nathanael-jon Ingram m Male 30-34 Ambleside 0:47:18
27. 232 Paul Rawlinson m Male 35-39 DH Runners 0:47:32
28. 114 Alexandra Kilcoyne f Female 25-29 Abbey Runners 0:47:43
29. 283 David Peach m Male 50-54 0:48:28
30. 339 Tom Hubbard m Male 15-19 East Cheshire Harriers 0:48:50
31. 300 Matthew Swallow m Male 30-34 Generation Gallop 0:49:22
32. 3 Michael Unsworth m Male 45-49 Manchester 0:49:23
33. 137 Eleanor Knowles f Female 45-49 Ambleside AC 0:49:34
34. 348 Darren Smith m Male 30-34 Manchester 0:49:49
35. 101 Alan Huggon m Male 45-49 Carlisle 0:49:58
36. 131 Ian Patchett m Male 50-54 Abbey Runners 0:49:59
37. 44 Ben Barnard m Male 40-44 0:49:59
38. 96 John Ward m Male 65-69 Abbey Runners 0:50:09
39. 338 Kathleen Crisp f Female 45-49 Barrow-in-Furness 0:50:23
40. 336 Helen Staff f Female 25-29 Leeds 0:50:28
41. 185 Peter Graham m Male 65-69 Tynedale Harriers 0:50:35
42. 312 Diana Fakhretdinova f Female 25-29 Ufa 0:51:03
43. 203 Catherine Peach f Female 25-29 Generation Gallop 0:51:41
44. 84 James Whittaker m Male 45-49 Abbey Runners 0:51:58
45. 159 Jonathan Cox m Male 55-59 The Stragglers 0:52:07
46. 322 Paul McManus m Male 40-44 Leyland 0:52:18
47. 343 Dan Barry m Male 45-49 Penrith 0:52:29
48. 52 Wayne Barber m Male 40-44 Kendal 0:52:30
49. 376 Neil Johnston m Male 40-44 Walney Wind Cheetahs 0:52:56
50. 92 Simon Day m Male 20-24 Leeds 0:53:08
51. 236 Malcolm Thirlaway m Male 60-64 Gateshead Harriers 0:53:22
52. 371 Claire Guest f Female 35-39 Northern Fells Running Club 0:53:24
53. 258 Emma Jackson f Female 35-39 0:53:30
54. 311 Ken Smith m Male 55-59 Radcliffe AC 0:53:37
55. 290 Michael Harrison m Male 50-54 Howgill Harriers 0:53:39
56. 8 Mark Parkinson m Male 35-39 Lancaster 0:53:39
57. 189 Fiona Palliser f Female 40-44 Dalston 0:53:55
58. 20 David Sumner m Male 50-54 Nottingham 0:54:07
59. 112 Matt Ellis m Male 40-44 0:54:13
60. 243 Kerri Wadsworth f Female 35-39 Heversham 0:54:33
61. 46 Martin Nicholson m Male 45-49 Newark 0:54:42
62. 242 Eddie Halstead m Male 35-39 Stocksfield Striders 0:54:48
63. 30 Neil Halls m Male 40-44 Saffron Striders 0:54:57
64. 260 Glenn Morris m Male 45-49 Lancaster 0:55:14
65. 399 Ian Croft m Male 45-49 Preston 0:55:16
66. 103 Michaela Clark f Female 40-44 Abbey Runners 0:55:20
67. 354 Colin Fitton m Male 50-54 0:55:58
68. 330 Lewis McIntyre m Male 50-54 Ayr 0:55:58
69. 315 Philip Boylin m Male 35-39 0:56:04
70. 373 Amanda Atkinson f Female 40-44 Kendal 0:56:06
71. 106 Alison Smith f Female 40-44 Abbey Runners 0:56:16
72. 188 Rhona Barkerr f Female 45-49 Swinton Running Club 0:56:24
73. 353 Ryan McShane m Male 35-39 0:56:38
74. 90 Oscar Courtney m Male 45-49 Manchester 0:56:54
75. 196 Ursula Brendling f Female 50-54 Workout Warriors 0:56:59
76. 321 anna kaye f Female 40-44 Dalston 0:57:00
77. 383 Glenn Cundy m Male 45-49 Grappenhall, Warrington 0:57:02
78. 340 Stephen Hubbard m Male 50-54 East Cheshire Harriers 0:57:06
79. 254 Jo Gruchy f Female 35-39 Carlisle 0:57:19
80. 255 Tanya Coates f Female 30-34 Carlisle 0:57:19
81. 240 Suzanne Smith f Female 45-49 0:57:20
82. 239 Dennis Cartwright m Male 35-39 100 marathon club 0:57:20
83. 324 Sharon Bullock f Female 40-44 Kendal AAC 0:57:22
84. 264 Joe Mayled m Male 30-34 0:57:32
85. 262 Fran Penny f Female 30-34 Handy Cross Runners 0:57:32
86. 91 Robin Lees m Male 65-69 Ambleside 0:57:37
87. 355 Kate Sinton f Female 25-29 Northern Frontrunners 0:57:42
88. 193 Chris Roast m Male 35-39 Lincoln 0:57:48
89. 272 Alexandra Gill f Female 25-29 barrow 0:58:07
90. 28 jane bisiker f Female 50-54 stafford harriers 0:58:20
91. 367 Abigail Hearmon f Female 20-24 Sedgefield Harriers 0:58:22
92. 88 Graeme Littlewood m Male 45-49 Abbey Runners 0:58:28
93. 79 Josh Veale m Male 25-29 Staunton 0:58:30
94. 396 Tony Jewell m Male 65-69 cockermouth 0:58:37
95. 257 Louise Hulse f Female 20-24 0:58:47
96. 5 Ian Sharman m Male 50-54 Penrith 0:58:55
97. 320 Nigel Hutchinson m Male 60-64 Ambleside 0:58:55
98. 372 Nichola Jones f Female 20-24 Lancaster 0:58:56
99. 122 Mike Beamish m Male 40-44 Chester 0:58:58
100. 68 Claire Schofield f Female 40-44 0:59:09
101. 183 Gill Weatherill f Female 40-44 Whitley Bay 0:59:11
102. 158 Jennifer Darling f Female 50-54 The Stragglers 0:59:13
103. 235 Michael Burkitt m Male 50-54 Caton, Nr Lancaster 0:59:14
104. 359 Mike Patten m Male 30-34 Longridge, Preston 0:59:16
105. 155 Laura Phillips f Female 9 & Under Stubbington 0:59:31
106. 261 Derek Woolley m Male 65-69 Heysham 0:59:32
107. 107 Michael Smith m Male 40-44 Abbey Runners 0:59:38
108. 263 Roger Hargreaves m Male 50-54 Preston 0:59:43
109. 139 Neil Barrett m Male 40-44 Ribchester 0:59:46
110. 368 Martha James f Female 20-24 Grange Over Sands 0:59:47
111. 358 Nikki Nally f Female 30-34 Riversway road runners 0:59:50
112. 393 James Smith m Male 40-44 1:00:07
113. 136 Rebecca Vest f Female 35-39 Bingley 1:00:10
114. 115 Kerry Eccles f Female 50-54 Wesham road runners 1:00:15
115. 259 Mark Lovering m Male 45-49 1:00:17
116. 69 Liz Willis f Female 50-54 Abbey Runners 1:00:18
117. 135 Philip Arrowsmith m Male 30-34 Bingley 1:00:28
118. 82 Janice Royle f Female 55-59 Carlisle 1:00:37
119. 220 Joanna Barnard f Female 40-44 Walney Wind Cheetahs 1:00:40
120. 151 Tom Kirkup m Male 30-34 Newbiggin by the Sea 1:00:44
121. 150 Liam Hall m Male 30-34 County Durham 1:00:45
122. 325 Tomasz Lukiewicz m Male 30-34 1:00:47
123. 267 Kim Crossfield f Female 25-29 Barrow-in-Furness 1:00:47
124. 207 Gerry Burns m Male 60-64 Kendal 1:00:57
125. 157 Sarah Vest f Female 30-34 Leeds 1:01:01
126. 144 Rebecca Scanlon f Female 40-44 Macclesfield 1:01:02
127. 302 Becky Mcfall f Female 25-29 Barrow 1:01:04
128. 329 Allison McIntyre f Female 45-49 Ayr 1:01:12
129. 366 Christine Hearmon f Female 50-54 Sedgefield Harriers 1:01:13
130. 256 Jane Staff f Female 60-64 1:01:17
131. 202 Pat Peach f Female 55-59 Generation Gallop 1:01:28
132. 73 Allison Simpson f Female 45-49 Huddersfield 1:01:30
133. 308 Angela Ellis f Female 40-44 Abbey Runners 1:01:30
134. 175 Jennie Stafford f Female 35-39 Teesdale AC 1:01:31
135. 176 Katie Mottershead f Female 25-29 Teesdale AC 1:01:32
136. 282 Richard Oliver m Male 60-64 New Marske Harriers AC 1:01:45
137. 154 Nigel McKinnell m Male 55-59 Pontefract 1:01:45
138. 178 Lucy Gale f Female 15-19 Windermere 1:01:54
139. 177 Diane Gale f Female 50-54 Windermere 1:01:55
140. 191 Lesley Smith f Female 35-39 Brighton 1:01:55
141. 222 Ian Swallow m Male 55-59 Generation Gallop 1:01:59
142. 85 Laurence Lennon m Male 55-59 Abbey Runners 1:01:59
143. 241 Steve Harwood m Male 65-69 Keswick AC 1:02:08
144. 29 Jillian Ross f Female 50-54 Stafford Harriers 1:02:22
145. 45 Gareth Hathway m Male 40-44 Claypole 1:02:34
146. 71 Hilary Graham f Female 60-64 Tynedale Harriers 1:02:44
147. 382 Lynn Ripley f Female 45-49 Darwen 1:02:46
148. 43 karl dobson m Male 50-54 bangor 1:02:48
149. 47 Piers Mayfield m Male 40-44 Claypole 1:02:59
150. 143 Philip Broadbent m Male 45-49 Macclesfield 1:03:04
151. 78 Sarka-jo Cole f Female 40-44 Ulverston 1:03:07
152. 205 Matthew Kilsby m Male 30-34 Salford 1:03:10
153. 26 Grant Cameron m Male 50-54 Letchworth Garden City 1:03:32
154. 273 Elizabeth Adams f Female 45-49 Helm Hill 1:03:32
155. 167 David Rayson m Male 50-54 Abbey Runners 1:03:33
156. 346 Denise Clark m Male 50-54 Ackworth Road Runners 1:03:33
157. 163 Graham Williams m Male 70+ Stafford Harriers 1:03:49
158. 221 Julie Taberner f Female 55-59 St Annes 1:03:55
159. 171 Lucy Cohen f Female 45-49 Abbey Runners 1:03:55
160. 86 Peter Persico m Male 35-39 Abbey Runners 1:04:06
161. 110 Lisa Hitchen f Female 40-44 Leeds 1:04:13
162. 119 Jasmine Salih f Female 40-44 Abbey Runners 1:04:22
163. 390 Martin Saunders m Male 40-44 Kendal 1:04:35
164. 397 Isabel Mancebo f Female 45-49 Derwent AC 1:04:37
165. 117 Brian Langston m Male 70+ Stafford Harriers 1:04:41
166. 395 Andrew Alston m Male 50-54 Bradford 1:04:59
167. 80 Mark Heaton m Male 50-54 Burnley 1:05:22
168. 405 Jane Gornell f Female 50-54 Manchester 1:05:24
169. 251 Alice Hayton f Female 25-29 Generation Gallop 1:05:27
170. 223 Kathryn Swallow f Female 55-59 Generation Gallop 1:05:35
171. 404 Sarah Wright f Female 40-44 Eden Runners 1:05:36
172. 413 Peter Clayton m Male 65-69 Southport 1:05:38
173. 123 Mel Beamish f Female 30-34 Chester 1:05:42
174. 318 Sue Booth f Female 50-54 Maryport 1:05:46
175. 161 Stephen Wong m Male 35-39 Ackworth Road Runners 1:05:47
176. 279 Ian Twiselton m Male 60-64 1:05:48
177. 233 Peter Cheung m Male 60-64 Little Langdale 1:05:49
178. 76 tony orr m Male 55-59 1:05:53
179. 249 Roy Barton m Male 50-54 Leeds 1:06:01
180. 192 Hugh Owen m Male 50-54 Birkenhead 1:06:15
181. 134 Terry Jones m Male 50-54 Birkenhead 1:06:16
182. 316 Paul McNamara m Male 45-49 Birkenhead 1:06:16
183. 186 Hannah Hill f Female 45-49 Levens 1:06:17
184. 11 Barry Robinson m Male 70+ Southport 1:06:18
185. 100 David Leng m Male 65-69 Gateshead Harriers & Athletic club 1:06:25
186. 314 Dave Mantle m Male 60-64 Stafford Harriers 1:06:31
187. 22 Rosie James f Female 25-29 London 1:06:33
188. 23 Keri-Louise James f Female 50-54 1:06:33
189. 381 Dave Ripley m Male 50-54 Darwen Running Group 1:06:43
190. 199 Charlotte Hines f Female 20-24 knaresborough striders 1:06:45
191. 295 Alan Bradley m Male 40-44 Clowne Road Runners 1:06:50
192. 127 Kirsten Blower f Female 30-34 Macclesfield 1:06:57
193. 278 Meher Lad m Male 30-34 Newcastle-upon-Tyne 1:06:57
194. 277 Nadia Tripp f Female 25-29 Newcastle-upon-Tyne 1:06:59
195. 327 Joshua Hawkhead m Male 25-29 Leeds 1:07:04
196. 377 Vicky Simpson f Female 30-34 Southport 1:07:18
197. 387 paul hancock m Male 45-49 running with bill 1:07:19
198. 333 Adam Ellis m Male 40-44 Leeds 1:07:39
199. 210 Paula Herbert f Female 50-54 Walney wind cheetahs 1:07:59
200. 228 Diana Maiden f Female 40-44 The Saints 1:08:01
201. 356 Lisa Hulme-Vickerstaff f Female 45-49 Abbey Runners 1:08:04
202. 211 Helen Marr f Female 40-44 Walney Wind Cheetahs 1:08:08
203. 141 Maggie Allan f Female 65-69 Northleach 1:08:10
204. 97 David Beuzeval m Male 45-49 Milnthorpe 1:08:15
205. 275 Lindsey McGahey f Female 35-39 Women on the Run 1:08:18
206. 129 Tom French m Male 25-29 Embsay 1:08:21
207. 165 Clare Long f Female 30-34 Whitehaven 1:08:22
208. 379 Rachel Darbey f Female 45-49 Stafford harriers 1:08:27
209. 149 Tracey Martin f Female 35-39 Widnes wasps 1:08:29
210. 294 Sarah Bradley f Female 40-44 Clowne Road Runners 1:08:31
211. 270 ROB WHISTON m Male 60-64 1:08:34
212. 113 Paula Swallow f Female 45-49 1:08:37
213. 187 Rebecca Crellin f Female 30-34 Frizington 1:08:47
214. 181 Ian Rawlinson m Male 55-59 1:09:00
215. 297 Charley Pollard f Female 30-34 Cockermouth 1:09:01
216. 147 Aoife Healy f Female 30-34 Abbey Runners 1:09:01
217. 182 Linda Scandrett f Female 55-59 Teesdale Athletics Club 1:09:04
218. 179 Skye Archer f Female 45-49 Teesdale AC 1:09:06
219. 152 Paul Bratby m Male 50-54 Ripley Running Club 1:09:20
220. 360 Gemma Louise Harris f Female 30-34 Liverpool 1:09:43
221. 364 Christian Ainsley m Male 35-39 Liverpool 1:09:43
222. 138 Peter Badkin m Male 50-54 Abbey Runners 1:10:08
223. 245 Andrea Hobbs f Female 50-54 Bolton-le-Sands,Carnforth 1:10:10
224. 246 Liza Tattersall f Female 45-49 Bolton-le-Sands, Carnforth 1:10:10
225. 18 Nicola Bishop f Female 30-34 Lancaster 1:10:28
226. 307 ALLAN GUNDRY m Male 55-59 PRESTON 1:10:28
227. 67 Sarah Haslam f Female 45-49 Red Rose Road Runners 1:10:34
228. 266 Alan Smith m Male 70+ Elvet Striders 1:10:37
229. 51 Marcus Cowper m Male 40-44 Abingdon 1:10:46
230. 365 Richard Hearmon m Male 60-64 Sedgefield Harriers 1:11:02
231. 25 Lauren Cameron f Female 40-44 1:11:04
232. 62 Jon Davidson m Male 55-59 Grasmere 1:11:04
233. 172 Marion Peutherer f Female 45-49 Elswick Harriers 1:11:09
234. 305 Victoria Tansley f Female 35-39 1:11:11
235. 215 Sue Wallis f Female 50-54 Swift-tees 1:11:12
236. 304 Alison Taylor f Female 40-44 Women on the run preston 1:11:36
237. 166 David Newsham m Male 45-49 Wigan 1:11:43
238. 48 paul bisiker m Male 45-49 desford 1:12:02
239. 296 Sharon Haywood f Female 35-39 Ambleside 1:12:05
240. 291 Madeline Mcghee f Female 40-44 1:12:05
241. 173 Brian Peutherer m Male 40-44 Newcastle upon Tyne 1:12:11
242. 384 Kelly Shirt f Female 35-39 Chelmsford 1:12:19
243. 317 Kenneth Geeson m Male 70+ Simlangsdalens if Sweden 1:12:20
244. 13 Victoria Wathey f Female 35-39 Ackworth Road Runners 1:12:20
245. 401 Max Croft m Male 15-19 Preston 1:12:20
246. 400 Alicia Croft f Female 40-44 Preston 1:12:23
247. 280 Susan Averill f Female 50-54 Notts women runnners 1:12:24
248. 208 Christopher Pearson m Male 55-59 Grange Over Sands 1:12:27
249. 9 Claire Bradley f Female 55-59 Kenilworth 1:12:52
250. 392 Becky Flight f Female 35-39 Milnthorpe 1:12:57
251. 116 Heidi Martin f Female 35-39 Egremont 1:13:06
252. 341 Anthony Houghton m Male 45-49 wythenshawe 1:13:13
253. 64 Adrian Cunnigham m Male 35-39 loughborough 1:13:23
254. 352 Heather Minshull f Female 40-44 1:13:33
255. 271 Sue Workman f Female 50-54 1:13:33
256. 370 Michelle Lewis f Female 35-39 Grange over sands 1:13:38
257. 388 Tanya Hancock f Female 45-49 running with bill 1:13:41
258. 197 Kat Ford f Female 30-34 Ulverston 1:13:42
259. 301 Amy Deighton f Female 30-34 Generation Gallop 1:13:43
260. 349 Laura Clarke f Female 30-34 Ingleton 1:13:49
261. 335 Laura McIntyre f Female 25-29 Toni’s Tigers 1:13:58
262. 213 Laura Leigh f Female 35-39 Walney Wind Cheetahs 1:14:08
263. 128 Roisin Black f Female 30-34 Hellifield 1:14:11
264. 130 Maria Varlas f Female 25-29 Giggleswick gazelles 1:14:11
265. 180 Ian Taylor m Male 25-29 Evenwood Road Runners 1:14:20
266. 145 Louise Smith f Female 40-44 1:14:56
267. 146 Corinne Kneafsey m Male 55-59 1:14:56
268. 65 Andy Cunningham m Male 40-44 Windermere 1:15:02
269. 194 Alicia Roast f Female 30-34 Lincoln 1:15:22
270. 386 Catherine Rodgers f Female 40-44 Wakefield 1:15:27
271. 357 Nicole Whyler f Female 50-54 Retford 1:15:30
272. 328 Karen Bell f Female 45-49 Barrow 1:15:45
273. 319 Karina Gallagher f Female 45-49 Hearts & Soles 1:15:48
274. 53 Jamie Cowper m Male 40-44 London 1:16:05
275. 66 Laura Lindley f Female 35-39 LIVERPOOL 1:16:25
276. 248 Jules Jerram f Female 45-49 Leeds 1:16:28
277. 36 Wendy Smith f Female 40-44 Kendal 1:16:55
278. 209 Clare Greenwood f Female 60-64 Walney Wind Cheetahs 1:17:05
279. 289 Lizzie Harrison f Female 45-49 Sedbergh 1:17:07
280. 170 Julia Park f Female 45-49 Kendal 1:17:08
281. 190 Colin Hurst m Male 65-69 Wigan 1:17:28
282. 219 Frank Nash m Male 50-54 Walney Wind Cheetahs 1:17:56
283. 394 April Alston f Female 45-49 Bradford 1:17:59
284. 402 Jane Slaney f Female 45-49 1:18:09
285. 375 Stephanie Roberts f Female 30-34 Barrow 1:18:20
286. 403 Jenny Platt f Female 50-54 Riversway Road Runners 1:18:20
287. 94 Debbie Hill f Female 45-49 Sheffield 1:18:27
288. 42 Christine Pullan f Female 50-54 Sunderland 1:18:33
289. 41 Stephanie Hill f Female 45-49 Sunderland 1:18:33
290. 344 sarah lupton f Female 40-44 millom 1:18:38
291. 229 Hollie Slater f Female 25-29 The Saints 1:18:43
292. 19 Rosa Elliott f Female 55-59 Sale Harriers Manchester 1:18:45
293. 61 Frances Braithwaite f Female 35-39 DH RUNNERS 1:18:48
294. 104 Julie Siddons f Female 40-44 Chester le street 1:19:08
295. 105 Tim Siddons m Male 40-44 Chester le street 1:19:08
296. 292 Denise Howie f Female 50-54 Cockermouth 1:19:18
297. 212 Val Fleming f Female 60-64 Walney Wind Cheetahs 1:19:23
298. 7 Helen Wilson f Female 35-39 Lancaster 1:19:31
299. 31 Judith Skedge f Female 70+ Tynedale Harriers 1:19:34
300. 363 Paula Park f Female 40-44 Kendal 1:19:35
301. 309 Janet Taylor f Female 55-59 harlow 1:19:37
302. 310 Jeffrey Haydon m Male 55-59 harlow 1:19:38
303. 414 Helen Borking f Female 50-54 Women on the Run 1:20:07
304. 148 Gary martin m Male 30-34 St helens 1:20:21
305. 34 Claire Smyth f Female 30-34 Biggleswade AC 1:20:43
306. 35 Elaine Smyth f Female 25-29 Staunton 1:20:44
307. 200 Clare Dickson f Female 25-29 Teesdale Athletics Club 1:21:36
308. 231 Darren Clark m Male 55-59 Ackworth Road Runners 1:21:39
309. 380 Alison Emslie f Female 50-54 South Shields 1:21:44
310. 237 Rose Webb f Female 70+ Radley AC 1:21:49
311. 247 Paula Cherry f Female 45-49 Women on the Run 1:22:02
312. 391 Becky Viccars f Female 35-39 Kendal 1:23:17
313. 389 Rob Kelly m Male 55-59 Kendal 1:23:34
314. 224 Fiona Blake f Female 40-44 The Saints 1:24:08
315. 169 Samantha Walker f Female 50-54 Women on the Run 1:24:11
316. 63 Hayley Davidson f Female 45-49 Grasmere 1:24:23
317. 225 Victoria Gundry f Female 30-34 The Saints 1:24:47
318. 216 Claire Ohare f Female 45-49 Walney wind cheetahs 1:24:52
319. 57 Barry Hawthorne m Male 35-39 Castleford 1:25:04
320. 164 Stephen Pickup m Male 35-39 1:25:09
321. 234 Thomas Giles m Male 50-54 Wallasey Village 1:25:17
322. 227 Rachel Thorley f Female 45-49 The Saints 1:25:35
323. 50 Joanne Nolan f Female 30-34 1:25:47
324. 252 PAUL WILLIAMS m Male 55-59 Kendal 1:25:52
325. 162 Lisa Smith f Female 35-39 Ackworth Road Runners 1:25:56
326. 411 janet Holmes f Female 60-64 St helens Sutton ac 1:26:14
327. 174 Julie Rooney f Female 40-44 Wesham road runners 1:27:48
328. 334 Andrea Smith f Female 50-54 Lytham St Annes 1:28:13
329. 40 Helen Frost f Female 50-54 Dwygyfylchi Rebels 1:28:33
330. 39 Iona Lewis f Female 50-54 Dwygyfylchi Rebels 1:28:33
331. 54 Susan Scott f Female 55-59 1:28:38
332. 230 Karen Davies f Female 50-54 Wesham road runners 1:28:45
333. 332 Susan Strother f Female 50-54 Lytham St Annes 1:28:45
334. 412 John Irwin m Male 70+ 1:29:25
335. 17 julie baker f Female 50-54 Ackworth Road Runners 1:30:00
336. 12 Lesley Needham f Female 50-54 Ackworth Road Runners 1:30:00
337. 306 Sandra Hill f Female 50-54 Women On The Run 1:30:16
338. 281 Julie Grime f Female 45-49 Women on the Run 1:30:33
339. 285 Alex Morgan f Female 50-54 1:31:47
340. 284 Suzi Richer f Female 35-39 York 1:31:47
341. 288 Catherine Tyrrell f Female 40-44 Cockermouth 1:31:47
342. 49 Richard bisiker m Male 45-49 Desford bro 1:33:22
343. 342 shelley myers f Female 30-34 millo, 1:33:58
344. 70 joy ryall f Female 55-59 tynedale harriers 1:35:28
345. 6 Paul Tilley m Male 50-54 Bishop Auckland 1:37:00
346. 374 Lizzie Kershaw f Female 50-54 Barrow 1:40:13
347. 93 Laura Day f Female 20-24 Leeds 1:41:56
348. 326 Zoey Hawkhead f Female 25-29 Leeds 1:41:57
5km Kids
1. 908 Cameron Coates m Male 10-14 Ambleside AC 0:25:30
2. 917 James Kelly m Male 10-14 AMBLESIDE 0:26:01
3. 948 Thomas Hearmon m Male 15-19 Sedgefield Harriers 0:26:58
4. 951 Josh Smithurst m Male 15-19 Doncaster 0:28:14
5. 903 Oliver Willoughby m Male 10-14 Helm Hill 0:28:20
6. 934 greg barnard m Male 10-14 Walney Wind Cheetahs 0:28:54
7. 924 Josh Thompson m Male 10-14 0:29:56
8. 901 Gordon Blackburn m Male 10-14 Ambleside AC 0:30:16
9. 940 Noah Wadsworth m Male 9 & Under Dallam Running Club 0:30:24
10. 907 Theo Coates m Male 9 & Under Ambleside AC 0:30:50
11. 902 Charlie Blackburn m Male 10-14 Ambleside AC 0:31:12
12. 955 Luke fishpool m Male 10-14 driffield 0:31:16
13. 913 Ronan Courtney m Male 10-14 Manchester 0:32:09
14. 937 Aaron Smith m Male 9 & Under Kendal 0:32:15
15. 926 Kate Weatherill f Female 10-14 Whitley Bay 0:33:25
16. 944 Lincoln Sice m Male 9 & Under None 0:35:27
17. 931 Lara McMillan f Female 10-14 Twickenham 0:35:34
18. 909 Alasdair May m Male 10-14 Gloucester 0:35:55
19. 916 Jack Wallace m Male 9 & Under Wigton 0:36:02
20. 920 Harry Newsham m Male 10-14 Wigan 0:36:29
21. 923 Luca Read m Male 10-14 Ambleside AC 0:37:03
22. 929 Anna Christie f Female 10-14 London 0:37:54
23. 947 Katy Nicholson f Female 9 & Under Formby 0:38:13
24. 946 Emily Nicholson f Female 10-14 Formby 0:38:13
25. 933 jamie Ohare m Male 10-14 Walney wind cheetahs 0:38:39
26. 922 Dylan Read m Male 10-14 Ambleside AC 0:39:32
27. 912 Noa Calman f Female 9 & Under Grasmere 0:39:32
28. 952 Libby Smithurst f Female 10-14 Doncaster 0:39:42
29. 910 archie bisiker m Male 10-14 desford 0:40:10
30. 945 Evie Harrison f Female 15-19 Barrow 0:40:54
31. 918 Aaron Badkin m Male 15-19 Abbey Runners 0:42:36
32. 927 Alice Jones f Female 9 & Under Wirral 0:42:57
33. 930 Alex Christie m Male 10-14 London 0:44:43
34. 914 Niamh Courtney f Female 9 & Under Manchester 0:45:15
35. 915 Seren Green f Female 9 & Under Grasmere 0:45:56
36. 942 William Spedding m Male 10-14 Lincoln 0:46:48
37. 925 James Farrant m Male 10-14 Grantham 0:46:48
38. 949 Summer Eccles f Female 9 & Under Walney Wind Cheetahs 0:49:59
39. 936 William Jones-Barnes m Male 9 & Under Walney Wind Cheetahs 0:51:00
40. 911 Abbi Pargeter f Female 10-14 Northwich 0:51:24
41. 935 Sam Jones-Barnes m Male 9 & Under Walney Wind Cheetahs 0:51:34
42. 928 Louis Graham m Male 9 & Under Leeds 0:51:40
43. 941 Sebastian Bentley m Male 9 & Under Leeds 0:55:02
44. 943 Thomas Percival m Male 9 & Under Hardly AC 0:56:51
45. 932 Charlie Ohare m Male 15-19 Walney wind cheetahs 1:08:02
46. 950 Gracie eccles f Female 9 & Under Walney Wind Cheetahs 1:08:04
47. 939 Natasha Hurst f Female 9 & Under Bury 1:18:33
5km Adults
1. 868 Martin Smithurst m Male 45-49 Doncaster 0:30:02
2. 847 Kirk Wadsworth m Male 40-44 Dallam Running Club 0:30:29
3. 845 Rob Smith m Male 40-44 Kendal 0:32:15
4. 864 Karen Nicholson f Female 35-39 Formby 0:32:33
5. 825 Lucie Kelly f Female 35-39 AMBLESIDE 0:32:54
6. 826 Lucy Law f Female 35-39 Leamington Spa 0:33:32
7. 848 Laura Smith f Female 30-34 Durham 0:33:39
8. 874 Lisa Todhunter f Female 35-39 Rowrah 0:33:47
9. 838 Ian McMillan m Male 45-49 Twickenham 0:35:34
10. 812 Douglas May m Male 40-44 Gloucester 0:36:04
11. 822 Lisa Wallace f Female 30-34 Wigton 0:36:41
12. 858 Caroline Brazell f Female 35-39 Manchester 0:37:13
13. 811 Kathryn May f Female 35-39 Gloucester 0:37:31
14. 857 karen hudson f Female 35-39 dalton in furness 0:37:34
15. 835 Linda Rayner f Female 55-59 Dewsbury Road Runners 0:37:45
16. 852 sarah brown f Female 40-44 oldham 0:37:52
17. 866 Natalie Barker f Female 30-34 Elterwater 0:37:53
18. 865 Andrew Nicholson m Male 45-49 Formby 0:38:14
19. 842 Chris Ohare m Male 45-49 Walney wind cheetahs 0:38:45
20. 860 Kym Fairclough f Female 35-39 Leyland 0:38:49
21. 861 Paul Fairclough m Male 40-44 Leyland 0:38:52
22. 872 Andrea Anderson f Female 40-44 Ulverston 0:38:55
23. 803 Gwyneth Clayton f Female 60-64 Southport 0:40:09
24. 856 Amanda Mortlock f Female 40-44 0:40:12
25. 869 Michelle Smithurst f Female 45-49 Doncaster 0:40:30
26. 827 Jenni Barrett f Female 40-44 Ribchester 0:40:39
27. 863 June Ellis f Female 60-64 Barrow 0:40:54
28. 862 Jean Harrison f Female 55-59 Barrow 0:40:55
29. 820 Trudi Beuzeval f Female 15-19 Milnthorpe 0:41:08
30. 832 John Elliott m Male 55-59 Sale 0:41:21
31. 831 Thomas Snape m Male 25-29 Preston 0:41:22
32. 801 Becky Willoughby f Female 45-49 Helm Hill 0:41:51
33. 840 Joanne Anderson f Female 35-39 0:42:29
34. 841 Neil Anderson m Male 65-69 0:42:30
35. 830 Ben Snape m Male 25-29 Preston 0:44:00
36. 809 Wendy Richardson f Female 55-59 Thurston, Bury St Edmunds 0:44:06
37. 819 Samantha Read f Female 40-44 Malton 0:44:39
38. 837 Lisa Christie f Female 45-49 London 0:44:44
39. 836 Amy Graham f Female 30-34 Leeds 0:45:23
40. 821 Claire Green f Female 40-44 Grasmere 0:45:56
41. 839 Claire Pearson f Female 45-49 Grange Over Sands 0:46:00
42. 853 Stephen Spedding m Male 60-64 Lincoln 0:46:58
43. 833 Robert Farrant m Male 50-54 Grantham 0:46:58
44. 817 Catherine Jenkins f Female 55-59 Preston 0:47:02
45. 855 Sue Laird f Female 40-44 Barrow in Furness 0:48:14
46. 807 LINDA SNAPE f Female 55-59 Preston 0:49:06
47. 854 Claire Kirkbride f Female 40-44 0:49:56
48. 843 Laura Jones-Barnes f Female 35-39 Walney Wind Cheetahs 0:51:01
49. 844 Andy Jones-Barnes m Male 50-54 Walney Wind Cheetahs 0:51:33
50. 818 Gary Pargeter m Male 50-54 Northwich 0:51:38
51. 875 Denise Smith f 0:52:06
52. 814 annie bisiker f Female 15-19 desford 0:52:49
53. 859 Catriona Cairns f Female 30-34 Kings Heath Running Club 0:54:36
54. 808 Stephen Snape m Male 55-59 Preston 0:54:58
55. 849 Kate Bentley f Female 45-49 Leeds 0:55:14
56. 805 Susan Dunbar f Female 60-64 St Helens 0:56:45
57. 806 Gratton Bishop m Male 55-59 0:57:02
58. 823 Susan Williams f Female 70+ Stafford Harriers 1:02:42
59. 829 Brenda Langston f Female 70+ Stafford Harriers 1:03:16
60. 867 Kimberley Eccles f Female 35-39 Walney Wind Cheetahs 1:08:03
61. 846 Christie Finegan m Male 40-44 Bury 1:18:33
62. 813 jan bisiker f Female 45-49 desford 1:21:49

The event takes place on the Saturday 2nd June 2018

The National Trust is a registered charity, no: 205846